logo
dividerآرشیو اخبارdividerمدیر هلدینگ «عظام» از جزئیات سرمایه گذاری 10 هزار میلیارد تومانی در صنعت خودرو گفت
مدیر هلدینگ «عظام» از جزئیات سرمایه گذاری 10 هزار میلیارد تومانی در صنعت خودرو گفت
مدیر هلدینگ «عظام» از جزئیات سرمایه گذاری 10 هزار میلیارد تومانی در صنعت خودرو گفت

گروه قطعات خودرو عظام که شامل 12 شرکت بزرگ تولیدی در تهران و دیگر استانها ازجمله آذربایجان شرقی، گیلان، البرز و اصفهان است، از سال 1372 فعالیت خود را آغاز کرده و اکنون نزدیک به چهارهزار نفر شاغل مستقیم و بیش از 20هزار نفر شاغل غیرمستقیم را تحت پوشش خود دارد. لیسانس های معتبر و همکاریهای مبتنی بر تکنولوژیهای روز دنیا با شرکتهای صاحب نام جهانی نظیر Bosch آلمان،Valeo فرانسه، ماندو در کره جنوبی و...، خطوط تولید مختلف، آزمایشگاههای مرجع به عنوان همکار موسسه استاندارد، زیرساخت مناسب R&D و بسیاری دستاوردهای دیگر از داشته های امروز گروه عظام است که نیازهای گروههای خودروسازی کشور نظیر ایرانخودرو، سایپا و غیره را تامین میکند. درهمین زمینه با منصور میرزایی، مدیرعامل هلدینگ «عظام» گفت وگویی انجام داده ایم که مشروح آن در ادامه از نظرتان میگذرد.

گروه عظام با چه رویکردهایی شکل گرفته است؟
مجموعه بزرگ عظام حدود سه دهه پیش متولد شد و با انتقال دانش فنی و تکنولوژی از شرکتهای معتبر دنیا و پرورش نیروی انسانی موفق شد بخش اعظمی از صنعت قطعه و زنجیره تامین خودروسازان را به خود اختصاص دهد. این رویکرد همسو با شعارهای تولیدمحوری است که مقام معظم رهبری در سالهای اخیر با هدف توسعه تولید ملی بهعنوان کلید حل بسیاری از مشکلات کشور ازجمله مشکلات اقتصادی و اجتماعی اعم از بیکاری، اعتیاد و... مطرح کرده اند. از این رو، فعالان بخش تولید ازجمله کارآفرینان، مهندسان، کارگران و تمام کسانی که دراین بخش کار میکنند، سربازان اقتصادی محسوب میشوند و حکم بسیجی دارند. گروه عظام نیز درطول سه دهه فعالیت خود با گذر از فراز و نشیب های صنعت، تحریم و مشکلات اقتصادی توانسته مسیر توسعه را طی کند و به عنوان یک هلدینگ 12 شرکت تولیدی درقالب سه گروه تولیدی تخصصی برق و الکترونیک، موتوری و تعلیق انتقال قدرت را برپا کند. در این مجموعه بزرگ صنعتی، انواع سیستمهای برق و الکترونیک، ایمنی و امنیتی و مکاترونیک، قطعات تزئینی و پلاستیکی، انواع کیت کلاچ و کمک فنر، فرمان هیدرولیک، انواع دینام و استارت، موتور فن، قفلهای سوئیچی و مکانیکی، انواع پوسته های آلومینیومی، ریخته گری قطعات چدنی نظیر میل لنگ، دیسک و کاسه چرخ، بوش سیلندر، انواع پیستونهای بنزینی، دیزلی و دیگر قطعات را برای خودروهای داخلی تولید و تامین میکنیم.

جزئیات سرمایه گذاری 10 هزار میلیارد تومانی گروه عظام در صنعت خودرو
آمار تولید قطعات در گروه عظام به چه صورت است؟
کارخانه های گروه عظام سالانه بیش از 55 میلیون انواع قطعه و مجموعه قطعات خودرو را تولید میکنند. برای تولید مجموعه ها تعداد قابل توجهی قطعات ریز و درشت می بایست تولید شوند. بر این اساس، طی یک سال بیش از 940 میلیون شماره فنی تولید و تحویل خودروسازان و خدمات پس از فروش آنها میشود.

تولد و رشد گروه عظام چگونه بوده است؟
گروه قطعات خودرو عظام از سال 1372 با در اختیار گرفتن کارخانه پیستون ایران در تبریز متولد شد. درسالهای بعدی با راه اندازی شرکت فرآوری ساخت و احداث کارخانه های دیگر براساس نیازمندی صنعت خودرو تعداد شرکتهای تولیدی افزایش یافت و امروز با داشتن بیش از 100هزار مترمربع فضای تولیدی تبدیل به یکی از بزرگترین تامین کنندگان قطعات اصلی خودرو برای خودروسازان کشور و تامین قطعات یدکی خدمات پس از فروش آنها شده است.

آیا عظام مانند دیگر قطعه سازان بزرگ دنیا به سمت مجموعه ساز شدن نیز حرکت کرده است؟
مجموعه سازی از همان اوایل سالهای دهه 80 که خودروسازان تامین قطعات مورد نیاز خود را به صورت مجموعه مدنظر داشتند، در دستور کار این گروه قرار گرفت و در این مسیر سرمایه گذاریهای قابل توجهی انجام شده است. موضوع مهم در این خصوص تامین قطعات به شکل Tiering است که خودروسازان آن را دنبال میکنند و بر این اساس پنج مگاماژول اصلی شامل ماژول برق و الکترونیک، ماژول شاسی، تعلیق و ترمز، ماژول بدنه و مکانیزمها، ماژول قوای محرکه و ماژول تزیینات داخل و خارج تعریف شده است.
تحقق این هدف نیاز به بسترسازی دارد. در گروه عظام با حرکتهایی که درجهت مجموعه سازی انجام شده با قدرت میگوییم میتوانیم مگاماژول برق و الکترونیک خودرو را و همچنین بسیاری از قطعات سایر ماژولها را تامین کنیم.
با سرمایه گذاری های انجام شده در طول این سالها درحال حاضر ظرفیتی برای تولید مجموعه قطعات خودرو بالغ بر 600 میلیون دلار در شرکتهای گروه عظام ایجاد شده که میتواند از خروج سالانه همین مقدار ارز از کشور جلوگیری کند. درحال حاضر به دلیل مشکلات به وجود آمده برای صنعت خودرو، حداکثر تا 400میلیون دلار از این ظرفیت قابل استفاده است که از این مقدار حدود 300میلیون دلار در خودکفایی کامل قرار گرفته است. یعنی فقط 100 میلیون دلار از مواد اولیه و قطعات نیمه ساخته از خارج کشور وارد شده و مابقی آن به طور کامل درداخل کشور تولید می شوند. اگر سرمایه گذاری و پروژه های ساخت داخل و خودکفایی انجام نشده بود، امروز بیش از نیمی از رقم مذکور باید از طریق واردات تامین میشد.

آیا سرمایه گذاران عظام در خارج از کشور نیز اقدام به سرمایه گذاری کرده اند؟
سرمایه گذاران گروه قطعات خودرو عظام تا این لحظه که بنده در کنارشان بوده ام، حتی یک دلار در خارج از کشور سرمایه گذاری نکرده و تمامی عواید کارخانه های قطعه سازی را برای رشد و توسعه همین صنعت در داخل کشور سرمایه گذاری کرده اند. اگر شرکتها و کارخانه های این گروه با ظرفیت کامل کار کنند، سطح اشتغال در این مجموعه به بیش از شش هزار نفر افزایش مییابد.
این موضوع از آنجایی مهم است که برای ایجاد یک شغل باید حداقل 250میلیون تومان هزینه شود. درحال حاضر برای پنج هزار نفر نیروی انسانی که حدود چهارهزار نفر دربخش قطعه سازی و مابقی درسایر شرکتهای وابسته هستند، اشتغال زایی انجام شده است. با توسعه و احداث کارخانه ها بالغ بر 100هزار مترمربع سوله همراه با تجهیزات و ماشین آلات مختلف درکارخانه ها فعالیت میکنند.

علاوه بر این، بیش از 540 شرکت داخلی تامین کننده مواد اولیه و قطعات با بیش از 20 هزار نیروی انسانی برای تامین نیاز کارخانه های عظام همکاری دارند که بخش قابل توجهی از این شرکتها فقط برای گروه عظام فعالیت میکنند. خلاصه بگویم درمجموع حدود 10 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری درمسیر تحقق چشم انداز 1404 صنعت خودرو کشور برای تولید سه میلیون دستگاه خودرو در سال انجام شده، اما شرایط این صنعت به شکل دیگری رقم خورده است.

پراکندگی شرکتها و کارخانه های عظام درسطح کشور به چه صورت است؟
«پیستون ایران» با ظرفیت تولید شش میلیون عدد انواع پیستون موتورهای بنزینی و دیزلی همراه با رینگ گژنپین و شاتون در تبریز مستقر است. در شهر صنعتی رشت کارخانههای «فرآوری و ساخت و پایاکلاچ» با ظرفیت تولید سالانه شش میلیون انواع کمک فنر خودروهای سبک و سنگین و 500 هزار مجموعه فرمان هیدرولیک خودرو، دومیلیون عدد انواع کیت کلاچ قرار دارند.
«مجتمع ذوب ریخته گری و ماشینکاری پایاذوب کاوه» در اصفهان با ظرفیت 20 هزار تن در سال انواع قطعات ریخته گری چدنی، بوش سیلندر و دیگر قطعات خودرو را تولید میکند. کارخانه «سازه پویش» با دو سایت درشهر صنعتی اشتهارد و یک سایت تولیدی در جاده مخصوص کرج تولیدکننده انواع قطعات الکترونیکی و مکاترونیکی خودرو است.

کارخانه «سازه سیم پویش» با دو سایت تولیدی یکی در اشتهارد و دیگری در منطقه صنعتی یوزبند کلیبر واقع در استان آذربایجان شرقی تولیدکننده انواع دسته سیم و کابل خودرو است. کارخانه «تاراذوب» در اشتهارد با ظرفیت ریخته گری چهارهزار تن انواع قطعات دایکست آلومینیوم را تولید میکند. کارخانه «استام صنعت» درشهر صنعتی بهارستان کمالشهر کرج با ظرفیت تولید 1.3میلیون عدد انواع استارت، 1.9 میلیون عدد انواع دینام، تولید دومیلیون عدد انواع کویل جرقه که به تازگی ماشین آلات خطوط تولیدی آن نصب و راه اندازی شده، از دیگر کارخانه های گروه عظام است. کارخانه «پویان صنعت نهاد» تولیدکننده انواع بلبرینگ نیز در شهر صنعتی شمس آباد تهران فعالیت دارد.

وضعیت صادرات گروه عظام به چه صورت است؟
تولیدات ما به کشورهایی از قبیل روسیه، ترکیه، عراق، سوریه و ایتالیا صادر شده است. به عنوان مثال هم اکنون درتولید خودروهای شرکت خودروسازی گازگروپ روسیه از کمک فنرهای تولیدی گروه عظام استفاده میشود.

در قطعاتی که نام بردید تا چه میزان نیاز ایرانخودرو و سایپا را پاسخگو هستید؟
دربسیاری از قطعات تولیدی تا 100درصد نیاز شرکتهای خودروسازان و دربرخی دیگر بسته به سهم سایر شرکتهای تامین کننده بیش از 50 تا 90 درصد توسط کارخانه های گروه عظام تامین میشود. سهم عمده تولیدات ما برای تامین نیاز خودروسازان اختصاص داشته و مابقی برای تامین نیاز بازار قطعات یدکی خدمات پس از فروش است.

منبع : عصر ایران به نقل از روزنامه عصر خودرو
تماس با ما
ادرس :   کرج کیلومتر5 کرج قزوین، شهرک صنعتی بهارستان،گلستان هفتم، پلاک 144
کدپستی :   31979-95611
تلفن :   026-34760102
     
     
     
     
عضویت در خبرنامه